
Ursprungligen postat av
LarSSa
Eftersom kvalspelet är i full gång till UCL och UEL tycker jag att det är lika bra att skapa en ny tråd för årets säsong. Ser ingen större mening med att skapa två trådar utan tycker båda cuperna kan dela tråd i vårt forum.
Ikväll spelas returmötena i andra omgången av kvalet till UEL. Fyra svenska lag kvalspelar men ingen match sänds på svensk teve. Tycker det är ruskigt dåligt. Finns väldigt många sportkanaler men ingen väljer att visa kvalet i UEL. Elfsborgs båda kvalmatcher i UCL visades i TV10 vilket i sig inte är något att klaga på. Däremot kan jag tycka att Häcken - Sparta Prag som slutade 2-2 i första mötet känns som en mycket mer intressant match att se returen av än vad Daugava - Elfsborg var då Elfsborg vann hemma med 7-1. Även Blåvitt kryssade (0-0 hemma mot Trenčín) och deras retur match spelas 17.00 idag. Hade varit fullt möjligt att visa Trenčín - IFK Göteborg 17.00, Häcken - Sparta Prag 19.00 och Hibernian - Malmö (2-0 till MFF i första) 20.45 på Cmore istället för en massa gamla repriser. Det fjärde svenska laget som är i farten är Gefle som möter cypriotiska Anorthosis i Sundsvall klockan 19.00. Inget ont om Gefle men de föll 3-0 på Cypern så matchen känns relativt avgjord även om det naturligtvis ska spelas om det. I lördags på samma arena ledde Giffarna med 3-0 mot GAIS efter 12 minuter och tappade till 3-3 i en galen match som slutade 4-4 efter att Giffarna återtagit ledningen i 90:e och GAIS kvitterat i 93:e.
Förutom de svenska lagens matcher så är det en del returer ikväll som ser rätt intressanta ut:
Debrecen - Strømsgodset känns helt öppet efter att första matchen slutat 2-2. Utrecht - Differdange (1-2), St Johnstone - Rosenborg (1-0) och Linfield - Xanthi (1-0) är alla tre möten där det skulle vara en storskräll ifall något av lagen som leder inför returen tar sig vidare. Sturm Graz - Breidablik var också något av ett shockresultat då Breidablik höll 0-0 hemma i första matchen. Känns dock som Sturm ska klara av att gå vidare här, men skulle Breidablik göra det första målet kan det bli spännande.
Tredje rundan i kvalet till UCL:
Third qualifying round draw (30/31 July, 6/7 August)
Champions route
FC Basel 1893 (SUI) v Maccabi Tel-Aviv FC (ISR)
Molde FK (NOR) v Legia Warszawa (POL)
PFC Ludogorets Razgrad (BUL) v FK Partizan (SRB)
FC Dinamo Tbilisi (GEO) v FC Steaua Bucureşti (ROU)
APOEL FC (CYP) v NK Maribor (SVN)
Celtic FC (SCO) v IF Elfsborg (SWE)
FC Shakhter Karagandy (KAZ) v KS Skënderbeu (ALB)
FK Austria Wien (AUT) v FH Hafnarfjördur (ISL)
JK Nõmme Kalju (EST) v FC Viktoria Plzeň (CZE)
GNK Dinamo Zagreb (CRO) v FC Sheriff (MDA)
League route
FC Nordsjælland (DEN) v FC Zenit St Petersburg (RUS)
FC Salzburg (AUT) v Fenerbahçe SK (TUR)
PAOK FC (GRE) v FC Metalist Kharkiv (UKR)
PSV Eindhoven (NED) v SV Zulte Waregem (BEL)
Olympique Lyonnais (FRA) v Grasshopper Club (SUI)
En hel del intressanta möten här. Elfsborg möter Celtic som ifjol slog Helsingborg. Extra intressant med Bangura som alla vet är på lån i Elfsborg ifrån just Celtic. Hoppas han kan avgöra det här mötet och att Elfsborg tar sig vidare. Går de vidare är de klara för gruppspel i Europa om det blir i UCL eller UEL avgörs i nästa omgång. Förlorar Elfsborg mot Celtic får de kvala en runda till för att ta sig till gruppspel i UEL (precis som när vi förlorade mot Rosenborg och fick möta Levski 2010).