Jag tänker göra mitt bästa för att få den sista säsongen på Råsunda att bli den bästa på supporterscenen genom tiderna - Tänker du?
Här diskuterar vi målsättningar på läktaren för nästa säsong. Vad måste förbättras? Hetsen ska börja redan nu.
Jag tänker göra mitt bästa för att få den sista säsongen på Råsunda att bli den bästa på supporterscenen genom tiderna - Tänker du?
Här diskuterar vi målsättningar på läktaren för nästa säsong. Vad måste förbättras? Hetsen ska börja redan nu.
Snacka om att jag ska köpa minst 2 biljetter till norra den sista matchen, så fort då släpps...
Jag ska försöka se mer matcher i år (7) för att hedra denna kära borg... Skulle gärna haft säsongskort, men ingen av mina polare verkar så sugna :/
Tror personligen att vi kommer slå rekord i säsongskort den här säsongen och att vi som supportrar ska göra reklam för säsongsplåten å det grövsta.
Men nu börjar planerandet i det tysta.
UN fyller även 10 nästa år och detta skall firas, men detta kommer inte komma i vägen för att hylla Råsunda, snarare hjälpa det.
Självklart! Diggar din inställning att lägga upp tråden Dag 1 efter säsongen klockan 04:43.
Tror tyvärr dock att det blir svårt att komma upp i tidigare publiksnitt (läs 2006), även fast det är sista året på Råsunda. Hoppas innerligt att jag har fel.
Mitt mål som vanlig supporter är att göra mitt bästa på norra för att få igång folk att sjunga och hedra Råsunda samt dra med så många polare som möjligt varje match. Råsunda ska få ett värdigt avslut och det under hela den sista säsongen.
Hoppas, tror och vet att vi kommer slå rekord i både årskort och kanske X antal sålda till varje match.
Personligen så hoppas jag att vi kör bränningar varje match och kanske något slags tifo. Nästan som julkalendern fast för matcher, att man tar fram något och gör ett tifo för varje match. Det behöver inte vara stort men det och bengaler varje match vore en dröm. Självklart förstår jag om det inte blir många bränningar och tifon.
Annars hoppas jag att det kommer mycket folk till Råsunda och att många köper årskort. Man kanske kan sänka priset på årskort nån hundring för att locka även den fattigaste studenten. Vad vet jag.
Sen skulle det vara guld om någon valde att spela in denna alternativt man gjorde en ramsa till videon nedan. Liksom "Råsundas gräs" att alla lär sig den.
Tror helt klart att vi kommer att se en ökning av antal sålda biljetter från 2011 till 2012, men vi snackar inte flera tusen,, däremot 2 eller 3. Tror inte att det är norra, västra eller östra som kommer att bidra mest, utan södra som verkligen har blommat ut under 2011.
Därtill tror jag däremot att första året på Muta / fuskbygg / Svff arena kan få ett riktigt bra publiksnitt, nånstans mellan 15-20k
Kan ingen sätta sig och göra en youtubefilm med råsundas gräs-ramsan som sen går att sprida så att folk lär sig den. Tror den är svårare att förstå om man inte hört melodin.
Vore även fint om AIK kunde lira den i högtalarsystemet innan varje match så att fler och fler lär sig den under säsongen för att sedan utmynna i något helt enormt under hösten.
Hoppas på att AIKtifo kör en riktig drive, att folk skänker cash av bara satan så att vi får se vackra tifon om Råsunda, och kanske Tjerna sista matchen. (Vet att man inte kan beställa tifon, vill man påverka får man gå med osv, men ni fattar)
Hoppas att stämningen blir bättre. Att folk lär sig klassiska ramsor om Råsunda som "Min enda ståplats" och "Råsundas gräs". Dom ska eka hela säsongen och inte bara i sista matchen.
Hoppas att vi får en bortapremiär i typ malmö, göteborg eller borås och invarderar utav helvete. Då ska vi således också avsluta hemma på Råsunda, fylla det till bredden, och hylla klassisk svensk jävla fotbollsmark med den sjukaste stämningen nånsin.
Hoppas också det styrs någon slags belägring eller fet protest (jag vet, man får själv engagera sig osv. Lovar att starta en tråd om inget nämnts inför sista matchen).
Sista besöket på Norra Ståplats kommer att bli vackert vidrigt, mitt andra hem. Tårarna kommer rinna. Orkar knappt tänka på det.
Fan, nu mår jag dåligt igen
Senast redigerad av Allezallez den 2011-10-24 klockan 22:21.
Men visst, där var den. 1.05 in!
Fyfan säger som toppkommentaren det är så man blir fuktig i ögat.. Känns verkligen i magen när man lyssnar på låten.. Vad tomt det kommer bli, hur ska man lyckas slita sig från Råsunda efter sista matchen där? Man kommer bara vilja lägga sig ner o begravas där, känslan att gå därifrån och veta att man aldrig kommer sätta sin fot där igen är en känsla som knappt kan beskrivas. Sju resor värre än att förlora sin flickvän.
Jag som aldrig förlorat någon nära familjemedlem kommer nog aldrig att ha känt en likande sorg eller tomhet. Låter larvigt och högtravande, men så känns det på förhand i varje fall. Hoppas bara att man får lämna med en otrolig stolthet efter en helt magisk inramning. Hugger till i kroppen varje gång jag tänker på när jag lämnar Råsunda för sista gången.
Edit: Känner redan nu att detta kommer att bli min terapitråd.
Senast redigerad av Allezallez den 2011-10-24 klockan 22:54.
Kan se sista hemmamatchen framför mig. Hur tusentals personer dröjer sig kvar i timmar trots minusgrader. Man sitter på mellan och blickar ut över planen. Minns första matchen man gick på, minns åren på familjeläktaren, minns första matchen man gick på Norra. Alla spelare som passerat, alla tifo-korrar som man deltagit i. Alla internbråk, alla torskar, alla gånger hela Råsunda skrämt skiten ur domare, linjekallar eller motståndare.
Mest av allt kommer man minnas alla derbysegrar, alla gånger man hamnat fem meter från sin plats, liggandes i en hög, kramandes med främmande människor. Alla gånger hela Råsunda fuckat ur totalt efter ett sent avgörande. Tror jag kommer böla som en liten flicka när den minnes-sammanfattningen görs och man för sista gången vandrar ut från Norra ståplats.
Tycker vi allihop ska hajpa som aldrig förr inför nästa säsong. Målet ska vara att få tillbaka den stämning som rådde kring 2006-07. Hoppas att alla gör sitt yttersta för att vi ska växla upp på alla plan! Tycker vi börjar hajpen genom att sjunga upp oss på Hovet i vinter för att sedan genomföra en säsong där vi lägger ribban för övriga världen!
Det absolut mest ärofyllda slutet vore att avsluta med ett SM-guld. Jag kan inte ens tänka i de termerna.
Det känns alldeles för osannolikt, men på något sätt så känns det inte som en omöjlighet. Visst, nu viftar jag högt och intensivt med hybrisflaggan, men något inom mig säger att något liknande skulle kunna hända.
Jag är ingen vidare tippare, jag har inget vidare öga för fotboll i allmänhet, men på något sätt så är det en stor förhoppning som växer inom mig.
Ni vet som en kvinna vars högsta dröm är att få ett bröllop som verkligen slår allt. Som på film helt enkelt. På samma sätt känner jag att jag vill ge Råsunda ett värdigt avslut. Men det finns så otroligt många olika scenarion.
Kanske står vi där inför en sportsligt betydelselös match? Kanske står vi där inför en avgörande guldmatch? Kanske har vi tagit oss till gruppspel i Europa League? Kanske står vi inför en cupfinal?
Tillsammans gör vi det hela till en magisk saga. Det är generationer av AIK supportrar som gjort Råsunda till det Råsunda är idag. Och det är vi som kommer att avsluta kapitlet på Råsunda.
Det finns inga drömmar, det finns bara mål!
Det är klart att vi ska slå rekord i antal sålda säsongskort. Det är klart att vi ska slå rekord i publiksnitt på Råsunda.
Det är klart att vi ska köra över allt motstånd. Det är fullt ös från match 1 som gäller. Fullt tryck på läktaren.
Inget jävla slöande. Det är dags att vi visar vad vi står för. Det är vi som är regissörerna.
Alla drar sitt strå till stacken. Alla sköter hets på eget håll. Det är allvar nu. Hetsa familjemedlemmar, vänner, arbetskamrater, folk ni i princip knappt känner. Hetsa alla som säger sig ha ett AIK-hjärta. För vem har rätt i att kalla sig AIKare om man inte lever upp till det?
Jag har polare som inför varje säsong säger att de ska köpa säsongkort. Inget händer, och de skyller på att de inte har råd. Nu är det dags att de visar vad de går för. Jag ska stå och hetsa mina vänner tills dess att de skickat iväg brevformuläret med årskortsbeställningen.
Everyone can think and talk, but action is what makes the difference.
Vore det inte fantastiskt kul med 2 riktigt stora tåginvasioner kommande säsong? Förslagsvis Malmö och IFK Göteborg borta.
Det gäller att man lägger upp planen redan innan säsongen drar igång. Hetsa polarna att tagga till bortaresorna redan nu.
Om vi ska göra vår bästa supportersäsong någonsin, så gäller det att vi förbättrar vårt bortaresande.
Här är videon. Bara att sprida vidare som tokfan nu asså!
Råsundas gräs...
Glöm inte att skänka mycket pengar till AIK-Tifo på hovet i vinter så vi får det sista året på Råsunda som vi vill ha det.
Senast redigerad av oscarc den 2011-10-25 klockan 07:05. Anledning: bra sverige...
Efter denna keffa säsongen på norra så har man inte varit jättepepp på nästa år, men ju mer jag tänker på kommande säsong desto mer slår det mig vilket fantatiskt år det kan bli. Jääävligt softa men ändå rimliga målsättningar;
- Får behålla turina och hela backlingen, gör 3 lyckade offensiva värvningar så att vi går för SM-guld.
- Ökar säsongskort försäljningen med 2000 personer.
- Hype inför premiären, minst 25 k.
- Schysst bortamatch premiär med tåginvasion.
- Får större kärna i mitten som håller igång, folk som inte sjunger tycker det suger att vara på norra och flyttar till södra(önsketänkande, hehe)
- Bra spelschema.
- Drömlottning i EL med softa bortaresor och vi går vidare.
- Sista match på råsunda inför fulla läktare en höstkväll med määchtigt tifo och bengaler som lyser upp.
Tycker vi borde dra igång några (fler än en mao) AIK-tifo-kampanjer där vi alla tävlar i att skänka mest pengar.
Som förra vintern alltså.