Jag har under de senaste 4-5 åren upplevt en ökande "solnafiering" av AIK. I massmedia är det nu kutym att kalla AIK för "Solnalaget" i alla möjliga sammanhang och gärna så ofta som möjligt. Liknande tilltag förekom inte alls lika frekvent för en 10 år sen, utan är något nytt tilltag vilket jag antar har att göra med Solnas egna (ganska lyckade) försök att sätta sitt namn på kartan. Det finns säkert Solna-bor som uppskattar utvecklingen då det ger utrymme för viss lokalpatriotism (tänk att solna kan ha ett sånt stort lag, idrottsstaden solna osv. osv.). Främst kan jag tänka mig att det är "Solna stads" politiker som uppskattar tilltaget då man i sin iver att branda Solna som en speciell kommun i Stockholm naturligtvis uppskattar all pr man får.
De massmediala försöken att förminska AIK till ett solnalag berör mig egentligen inte speciellt mycket, men jag har under senaste år uppfattat en ökande solnaprofilering även från AIKs sida. Att AIK själva väljer att vända blicken mot Solna i något desperat försök att hitta vänskap är för mig fullkomligt obegripligt. AIK är ett Stockholmslag och jag vill att AIK i all kommunikation ska vara jävligt tydliga med det. Vi har absolut inget att vinna på att förminska oss till ett solnalag. Jag vill att AIK kämpar hårt för att bli av med solnastämpeln och jag tror faktiskt man har mycket att vinna på att investera en del pengar i några olika "AIK Stockholm" kampanjer.
Jag har för övrigt kontaktat AIK gällande detta och jag hoppas att några fler kan visa sitt missnöje med utvecklingen. För även om ni inte delar min uppfattning om en ökad solnaprofilering från AIKs håll, så borde ni oroas över AIKs ovilja att ta tag i problemet.