Man får ha åsikten om att folk ska avgå, men för att skapa en diskussion så behövs åsikter som kan debatteras. Skriv varför personen ska avgå och inte endast att han/hon ska avgå.
Man får ha åsikten om att folk ska avgå, men för att skapa en diskussion så behövs åsikter som kan debatteras. Skriv varför personen ska avgå och inte endast att han/hon ska avgå.
Tycker det är för mycket jippomusik. Känns som en jävla NHL - MATCH.
Vad hände med att AIK är PUNK & champagne? Det är alldeles för mycket hipstermusik på Hovet.
Tycker det är rätt trist med folk som skanderar avgå DJ på matcherna. Sjung något istället så blir det lite skön stämning. Enda gången det var befogat med "avgå DJ" var väl förra året när musiken mest kändes som ett hån (don't stop believing osv).
Det är fan så jävla tyst hela matcherna ändå, utan musik så skulle det ju vara helt dött.
Ibland kan vi ha världens tryck på hovet och i bland är det helt dött.
Det är inte konstigt att folk skanderar avgå DJ eller ropar håll käften när det match efter match spelas Leksandsmusik. Det är inget jävla disco. Sen så spelar han ju visst även fast vi är mitt i en ramsa.
Ett återkommande irritationsmoment på hovet som bidrar till frustration, som om vi behöver mer av det.
Kör AIK-låtar eller möjligtvis rock som det var för några år sen.
Avgå DJ
Som vanligt en balansgång mellan betongkramarna som faktiskt tror att AIK är punk fortfarande och önskan att få in nya marginalare och barnfamiljer som garanterat oftast är mainstream. Tycker DJn får jobba på med lite uptempo-musik så kan vi som redan vet att vi kommer tillbaka nästa match fokusera på vad som händer på isen istället.
Den enda önskan jag har är att han inte avbryter ramsor. (Men när det är tyst är det bara att köra på).
Eller så kan man väl skita i att spela musik?
Hockey alltså..
Absolut. Om du vill inte vill ha dit en enda ny supporter/marginalare till så varsågod. (Finns det något värre än att sitta i tystnaden mellan spelsekvenserna på ett ödsligt Hovet? Seriöst.)
Lägg ner nu. T.o.m. på 7-åringarnas matcher lirar de musik i avbrotten idag. Det här är hockey, inte fotboll.
[QUOTE=Happy Gilmore;327176 Det här är hockey, inte fotboll.[/QUOTE]
Och så undrar alla hardcore-hockeygnagare varför inte "fotbollspubliken" dyker upp på hovet...
Tror inte någon är förvånad faktiskt. Till skillnad från hockeypubliken verkar fotbollarna fortfarande inte fatta att det är två olika sporter vi pratar om, två skilda väsen som faktiskt lever sina egna liv och har sina egna förutsättningar att jobba med. Allt kan inte vara Råsundabetong, minusgrader och hårda plaststolar á la 70-talet. Även om det är grymt orättvist att hockeyn - som faktiskt strävar framåt - lever just med Råsundabetong och hårda plaststolar på Hovet medan bakåtsträvarna och betongkramarna i fotbollen nu fått en ny skön arena. Det borde varit tvärt om.
Dessutom tror jag att de flesta hockeygnagarna faktiskt skiter i fotbollsdito nu för tiden. Fotbollsfolket har svikit i så många år nu att de inte är värda att ödsla energi på längre. Hockeyn måste hitta sin egen publik (utöver de tappra som ändå fattat AIK-konceptet och går på både och).
Senast redigerad av Happy Gilmore den 2014-11-16 klockan 11:50.