Sidan 16 av 16 FörstaFörsta ... 6141516
Resultat 301 till 318 av 318

Ämne: Georges Laraque

  1. #301
    Medlem Smutss avatar
    Reg.datum
    jun 2010
    Han sa att om kroppen är hundra till nästa säsong så vill han komma och spela för AIK. Det vore tjänstefel att inte värva honom isåfall. Vilken hjälte!

  2. #302
    Medlem
    Gruppering
    Säsongskort A8
    Reg.datum
    maj 2010
    Ort
    Upplands Väsby
    Han berättade även att det var 80% chans att han spelar hockey nästa säsong. Hans skada har läkt.

  3. #303
    Medlem
    Reg.datum
    maj 2010
    Ort
    Stockholmsförort
    Han uppdaterade nyss sin facebook:

    Tja AIK-bröder. Min resa till Sverige var så speciell. Jag vill tacka er alla för er gästvänlighet, ni fick mig att känna mig hemma, och jag kände mig hemma. Jag har aldrig sett så mycket kärlek till en klubb så som den ni visar. Det är så speciellt och värt mer än massa miljoner. Om alla spelare i laget spelade lika hårt som ni sjunger varje match så skulle vi vinna Elitserien. Att stå i klacken med er igår gav mig rysningar, det var en av de bästa upplevelserna i mitt liv. Jag kommer alltid säga åt folk som ska resa till Europa, att om ni inte stannar till i Sverige för att gå på en hockey eller fotbollsmatch och se AIK och Black Army så har ni inte levt! Ni är de bästa fansen i världen, 500 av er är som 10 000 i vilken byggnad som helst. Jag kommer sakna er alla nu när jag är på väg hem. Jag hoppas att min kropp funkar och håller nu när jag ska börja träna så jag kan komma tillbaka nästa säsong och göra er stolta. AIK kommer för alltid vara tatuerat i mitt hjärta och jag kommer alltid be för att det går bra för laget och för er fans. Länge leve AIK och Black Army! Ett speciellt tack till min vän Lenny Johnsson, utan honom så hade jag inte varit där igår, plus all hjälp han gett mig med översättningar till svenska så att ni ska förstå. Tack till Robban, vice ordförande i Black Army, som fick mig att känna mig välkommen i gruppen. Sist vill jag tacka Anders Gozzi för att han välkomnade mig, vi kommer hålla kontakten och vi får se vad som händer i framtiden. Älskar er alla med hela mitt hjärta mina bröder!

    Er för alltid Georges Laraque

    P.S Jag var i tårar när jag skrev det här meddelandet


  4. #304
    Medlem DanielTjernströms avatar
    Reg.datum
    maj 2010
    Ort
    Sundbyberg
    Citat Ursprungligen postat av anton_aik Visa inlägg
    Han uppdaterade nyss sin facebook:
    Rysningar.

  5. #305
    Medlem
    Reg.datum
    aug 2010
    Det var en ära att få stå i klacken men honom!!! Jag kommer aldrig glömma när jag stod i spelargången efter upptåget och konstaterade att det var George som var gladast av alla!!!

    Jag är så tacksam att Notan och George visade hjärta i div 1 utan dessa hjärtan hade det kunnat ta ändå längre tid till elitserien.

  6. #306
    Medlem
    Gruppering
    DalaGnagarna
    Reg.datum
    maj 2010
    Ort
    Borlänge
    Hockeyklipp: Laraque vill spela i AIK - TV4 Play

    Inte sett denna i tråden innan.

  7. #307
    Medlem Labans avatar
    Gruppering
    Vischans finaste - Laban & Apel
    Reg.datum
    maj 2010
    Citat Ursprungligen postat av DalaGnagare Visa inlägg
    Hockeyklipp: Laraque vill spela i AIK - TV4 Play

    Inte sett denna i tråden innan.
    Blev så jävla glad av intervjun och framförallt klacken i bakrunden, min morgon är fan räddad!

  8. #308
    Avstängd
    Gruppering
    1 års IP-bann
    Reg.datum
    jul 2010
    Ort
    1 års IP-bann
    Haha Arne Hägerfors säger att Big Georges är en Amerikanare. Borde inte det rätta ordet vara Kanadick eller Kanadensare?

    Visst, Kanada ligger i Nordamerika men alltså - hur många människor tror nu att han är Jänkare!?

  9. #309
    Medlem
    Reg.datum
    maj 2010
    Ort
    Stockholm
    Tänk på att Arne börjar bli till åren....för honom är hela kontinenten "amerikat" :DD

  10. #310
    Medlem
    Reg.datum
    maj 2010
    Om AIK bara gör ett nyförvärv till nästa år: Hoppas det blir Laraque
    Lite kul att de kör Rocky/eye of the tiger musiken medan Laraque slåss.

  11. #311
    Supermoderator Erics avatar
    Reg.datum
    maj 2010
    Laraque kommer inte komma till AIK nästa år då vi redan har 2 kanadicker. Såvida ingen blir medlem i någon EU land så att säga.

  12. #312
    Medlem Joachim Poseners avatar
    Reg.datum
    maj 2010
    Ort
    Från Israel till Bahamas.
    Grejen är att hans spelstil inte riktigt passar in i svensk elithockey. Han skulle förmodligen dra på sig svenskt rekord i utvisningsminuter om han spelade i ES med oss.

    Han är en fysisk spelare som ska fightas och agera "polis" åt stjärnorna. I ES skulle han åka på matchstraff+avstängning i var och varannan match om han ska spela sitt spel. I division 1 fungerade det, där kunde han briljera och göra poäng.

    En skön karaktär dock.

  13. #313
    Medlem danis avatar
    Reg.datum
    maj 2010
    Ort
    Täby
    AIK-hjältens nya sport: konståkning | NHL | Internationellt | Hockey | Sportbladet | Aftonbladet

    "Nu kan ingen reta unga killar som sysslar med konståkning längre, för då kan de bara svara att Georges Laraque gör det”, säger Laraque.

  14. Följande medlem gillade det här inlägget av dani:


  15. #314
    Medlem
    Gruppering
    Säsongskort A8
    Reg.datum
    maj 2010
    Ort
    Upplands Väsby
    !SPOILER!

    Sitter och läser Laraques självbiografi just nu. Hoppade direkt till kapitlet om lockout-säsongen där han bland annat skriver att han inte ville till Europa som nordamerikan.

    Och om jag förstår det rätt så spelade han i AIK genom att agera "volontär", alltså ideelt. Då det var det enda sättet för honom att inte skämmas.

    Måste quouta en grej, men köp boken! Klart läsvärd.

    Journalists said that the AIK had had multiple choices and that they just couldn’t understand why they’d chosen me. On television, programs devoted to sports began showing some of my most violent fights. I was starting to feel pretty uncomfortable, and I wasn’t even in Sweden yet.
    Tänk att journalisterna hade kunnat göra att Laraque valt att inte komma. Jävla AIK-hatare är vad dom är.

    Boken går att köpa som ebook för 142kr på Untitled Biography By Georges Laraque - eBook - Kobo

    Eller som vanlig bok på: Georges Laraque: Amazon.ca: Georges Laraque: Books


    I övrigt så förutsätter jag att den går att köpa på Hovet inom en snar framtid. :)
    Senast redigerad av Hcore den 2011-11-15 klockan 10:52.

  16. #315
    Medlem
    Gruppering
    Säsongskort A8
    Reg.datum
    maj 2010
    Ort
    Upplands Väsby
    George Laraque stoppas av NHL | NHL | Internationellt | Hockey | Sportbladet | Aftonbladet

    Detta var bluff och båg. Det var inte NHL som stoppade Laraque. Det var Laraque som inte kunde gå med på kontraktsförslaget från Gozzi, detta enligt Laraques självbiografi.

    Måste ha varit spel för galleriet för att inte göra oss besvikna, att det skulle vara AIK eller Laraque som hindrade spel i AIK.

  17. #316
    Medlem
    Reg.datum
    jul 2010
    Grattis på 35- årsdagen Laraque!

  18. Följande 4 medlemmar gillade det här inlägget av BrommaGnagare:


  19. #317
    Medlem goozays avatar
    Reg.datum
    maj 2010
    Ort
    Söderort
    Georges Laraque - Check!
    Stifler - Check!
    Indians får stryk - Check!
    Dolph Lundgren referenser - Check!

    Kan inte bli annat än succé, eller vad tror ni? Movie of the year 2012?
    Senast redigerad av goozay den 2011-12-29 klockan 09:24.

  20. Följande 4 medlemmar gillade det här inlägget av goozay:


  21. #318
    Medlem ryckets avatar
    Reg.datum
    maj 2010
    Ort
    Sundbyberg
    Såg trailer förra veckan, nya slapshot! :D

Sidan 16 av 16 FörstaFörsta ... 6141516

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •