KällaFredrik Svensson får tryout-kontrakt veckan ut
Varför inte? Behövs förstärkning på backsidan. Lite oroväckande att han inte fick förlängt med SSK. Detta är ju dock ett tryout kontrakt bara.
KällaFredrik Svensson får tryout-kontrakt veckan ut
Varför inte? Behövs förstärkning på backsidan. Lite oroväckande att han inte fick förlängt med SSK. Detta är ju dock ett tryout kontrakt bara.
han är så jävla kass, segare spelare får man leta efter tyvärr
Behövs en fysisk back som visar att man inte kan göra vad man vill framför mål etc. Men som spinelo säger, inte den snabbaste spelaren annars. Kan väl bli intressant o se va Melin o dom tycker.
Alltså, va fan.. Jag trodde vi hade gått om pengar men kanske var fel ute? Aja, vi verkar ju vara "de ratades hämnd lag" så varför inte då i guess.
Dock får vi ju en tung back iaf och Tryout kontrakt är ju bra iaf. Får man se vad han går för först och främst.
Senast redigerad av Eric den 2010-12-01 klockan 12:02.
Får vi in någon som smäller på ordentligt och det till en rimlig peng under begränsad tid, nu när det behövs, så är jag nog försiktigt positiv.
Är väl inte direkt tänkt som ersättare för MacNevin liksom.
Låter bra; efterstärkning från Elitserie-meriterad back i Luleå.
Svensson var helt katastrofal i Ilves och fick sparken innan tryout-tiden slutade (23/11 2010).
Men svensk hockey är lite annorlunda än finsk hockey.
Herregud, sämsta spelaren jag har sett. Såg han i ssk och han hänger inte med
Ge gubben en chans. Det är ett tryoutkontrakt...
En defensiv back vad jag förstått? håller med toooobbe, ge honom en chans. Vi ska väl inte förvänta oss att han kommer producera som McNevin gjort. Är nog inte det lättaste att hitta en likvärdig back. Som Robin sa i 08 Hockey: Offensiva backar växer inte på träd
En vecka try-out kontrakt är ju iofs inte mycket. Vi får väl se på lördag om han är med i Skellefteå för då blir det förmodligen förlängning. Är han inte med (ens på bänken) tror jag inte på förläning.
Om han presterar bra så får han ju förstås ett förlängt kontrakt. Det är ju just det try-out-kontrakt går ut på.
Ingen i vår trupp är "elitseriemässig", men det behövs tydligen inte för att vinna elitserien så de e bara o köra :D
precis! nu tar vi och radar upp en ny segersvit! :) börjar med 3 pinnar i Skellefteå på lördag
Han gjorde en riktigt bra debut och hade mest istid i AIK tror jag
Aa han var grymt bra idag!
Svensson kvar på sjukhus: "Brutet revben och punkterad lungsäck"
aj aj
åh fy fan vad äckligt. Helvete också, vad är det som straffar oss?