Match mot kaffebönderna på lördag.Ska det bli första segern mot Färjestad på tio år ?.
Match mot kaffebönderna på lördag.Ska det bli första segern mot Färjestad på tio år ?.
Det hoppas vi verkligen
Det blir minst en buss som rullar från Stockholm och vi kommer idag ut med vilken krog som gäller i Karlstad innan matchen
Dags för Vinst.. kör över bönderna!!
Nu är det ta me faan på tiden att vi vinner över det där skitlaget!
Verkar INTE bli krog i karlstad, utan vi kolla rmöjligheterna att samlas i Karlskoga eller Kristinehamn istället.
Hata alla
Verkligen på tiden med vinst nu!
Krossa kaffebönderna!
Dags att dra sig in till stan och BA-bussen om nån timme. Hoppas verkligen vi kan spöa kaffebönderna idag. Minns senast jag var där, i semifinalserien, och den där äckliga jävla publiken orkar jag inte med. Låt oss tysta dom!
Fan vad skönt med match igen! Slipper vänta en hel vecka som man kan få göra med fotbollen...
Tror vi vinner med 3-1. Mål av Rudslätt, V. Ahlström och Steen.
Enligt NWT.se så är läget ytterst osäkert med hela Färjestads förstakedja med Rickard Wallin, Per Åslund och Christian Berglund. De två förstnämnda har blivit sjuk och Christian Berglund dras med ryggproblem som gör att läget är osäkert för de alla tre. Robin Sterner som ersatte Berglund i förstakedjan senast fick kliva av efter den första perioden då även han blivit sjuk. Därmed är alla dessa fyra osäker tillsammans med backen Jonas Frögren som är långtidsskadad.
Skulle vara riktigt skönt att ta poäng mot FBK som vi torskat mot i 9 raka..
Känner mig för en gångs skull inte nervös inför match. Vi maler söner kaffebönorna ikväll!
Länge sedan jag har varit så optimistisk inför en match mot FBK. Känns som att Färjestad inte är lika bra som i fjol, och att vi är bättre än i fjol.
Färjestad verkar kunna formera ett ganska starkt lag ändå.
"Christian Berglund - ryggskadad, spelar troligen inte
UPPDATERAT: Var med på lördagens matchvärmning och kan kanske spela ikväll. Sent beslut tas.
Robin Sterner - kände sig hängig och insjuknade under matchen mot Skellefteå och tvingades kliva av efter den första perioden. Kan ev spela.
UPPDATERAT: Var med på lördagens matchvärmning och spelar troligen ikväll.
Per Åslund - kände sig hängig efter matchen och var sjuk under fredagen. Kan ev spela.
UPPDATERAT: Var med på lördagens matchvärmning och spelar troligen ikväll.
Rickard Wallin - insjuknade också efter matchen och stod över fredagsträningen. Kan ev spela.
UPPDATERAT: Blev pappa inatt och hans medverkan är därför högst osäker. Stort GRATTIS till tillökningen i familjen!
- Vi får avvakta värmningen på lördagen och se vilket lag vi har att tillgå, sa Leif Carlsson som dock hade lugnande besked att komma med på lördagsmorgonen.
- Det ser ganska bra ut men vi får avvakta några timmar och se.
Det som komplicerar bilden är att Färjestads J20-lag gör comeback i seriesammanhang med bortaturné i Småland under helgen. Laget mötte Växjö på fredagen, spelar lördag mot Troja och sedan ny match mot Växjö på söndag.
Inte helt lätt att bara hämta in några juniorer alltså.
UPPDATERAT: Inga J20-spelare har hämtats hem då flera av de ordinarie troligtvis är tillbaka i spel.
Till de positiva beskeden hör att Martin Sevc matchstraff bara gällde torsdagsmatchen och att han är spelklar. "
Färjestad har en bred trupp ja men vi har landets bästa målvakt... och Bång!
Har en bra känsla inför ikväll - vinst 4-2!
/ Matchens knatte.