Lite spelar åsikter.
Steffe var igår inne på två bakåt mål. Jag tycker han spela dåligt jämfört med vad han kan senaste tiden och även i statistiken kan vi se det. -4 har han nu för tillfället, jämfört med förra årets +11 då han och Carlsson spelade riktigt riktigt bra. Men på senare tid tycker jag faktiskt att dessa två varit ett av våra sämre backpar med felbeslut i egen zon och missar i markeringsspelet.
Samtidigt ska man komma ihåg att han var även inne på två st mål framåt. Men det är det defensiva spelet som jag tycker dem tappat. Från att vara våra bästa defensiva spelare har dem blivit medelmåttiga på detta.
Rudslätt har faktiskt spelat riktigt bra i flera derbyn nu. Han har lyft kedjan med ahlström bröderna rejält senaste matcherna. Hoppas verkligen de kan fortsätta så.
Våra importspelare i McDonell och Pavli dock. Nej, nej nej. De spelar alldeles för dåligt båda två. Jag ser ingen kämpaglöd hos dem och McDonell tacklas knappt? Pavli slarvar ibland och låter motståndarn ta pucke vilket resulterat i mål i baken. Nej, dessa två måste höja sig rejält för att vara kvar till nästa säs i min mening. Detta är ändå tänkt att vara våran andra lina men just nu är det faktiskt nästan den sämsta. Tycker dock Salmonsson visar att han vill kämpa rejält.



Svara med citat
