För att klicka vidare på den ämnesrubriken skall man vara bra nyfiken...men, men...Göteborgshumorn lever vidare :)
Headcoach Roger Melin sitter med mig här vid datan nu om en timme. 11.45.
Frågor?
För att klicka vidare på den ämnesrubriken skall man vara bra nyfiken...men, men...Göteborgshumorn lever vidare :)
Headcoach Roger Melin sitter med mig här vid datan nu om en timme. 11.45.
Frågor?
Hur mycket betyder en stor publik och hur är stämningen i truppen? Hälsa att han har gjort ett grymt jobb.
Undrade först vad det var för rikspucko som skapat tråden med det här namnet, haha.
Fråga: Var lärde han sig dansstegen han drog av efter vinsten mot lillebror senast? Vinsten måste verkligen ha betytt mycket för det är sällan Roger Melin ens drar på smilbanden när vi gör mål/vinner!
SkurkAffe snodde min fråga..Får byta:
Roger, hur ser ditt fotbollsintresse ut?
Senast redigerad av dani den 2011-11-18 klockan 11:21.
Polo eller skjorta?
AIK har tidigare spelat någorlunda fysiskt och förutom i matchen mot dif så har det varit lite si och så med. Är det något som ni pratar om att åka mer skridskor än att spela fysiskt? Eller vill du ha en blandning av detta?
Hej Roger! (Och Glenn Goude)
1. Rent allmänt undrar jag först hur aktiv du själv upplever att du är under en match och vad du realistiskt sett känner att du kan påverka under matchens gång?
2. Har sett att du ibland låter spelarna själva prata ihop sig under timeouter/inför avgörande stunder/PP:n etc. Vad är tankegången bakom detta?
3. Är det en stenhård princip för dig att nästan uteslutande alltid rulla runt på 4:a kedjor?
Personligen önskar jag ibland att du lite tidigare i matcherna börjar coacha fram "heta" spelare när det är uppenbart att vissa har eld i skridskorna (och järnviljan) den dagen. Eller är det hugget som stucket när vi har så jämnbra kedjor? (Ibland tycker jag mig se att det händer förändringar alt. att t.ex. juniskedjan får vila - men då brukar det bara vara max 3-4 minuter kvar av matchen - fast det kanske är jag som ser fel och att förändringarna beror på skador, trötthet m.m.?)
Likaså i PP brukar vi ju starta med en speciell uppställning - men gör den inte mål så ser det ut som att vi bara "rullar vidare" på de fasta kedjorna och att vi inte har någon utpräglad PP2-uppställning (då brukar bl.a. även mer defensiva backar komma in på isen istället för att t.ex. fortsätta med 4 forwards + en offensiv back). Ser jag rätt eller "toppar" ni verkligen alla 120 sekunder?
4. (Egentligen även detta en fortsättning av fråga 3). Med lite självinsikt så här några veckor senare. Skulle vi inte ha gett Videll (och hans kedja) lite mer istid? Personligen förstår jag inte riktigt tänket med att värva en "stjärna" och sen bara låta honom ingå i kollektivet (som det blev)? Vad var i så fall anledningen till att värva honom och vad sa ni egentligen till honom inför säsongen att hans roll skulle bli?
5. Vad ser du som din största styrka och vad känner du att du lyckas bäst med i ditt jobb som coach? (Skryt på bara!) ;)
6. Motsatt. Vilka sidor hos dig själv (som coach) känner du att du fortfarande kan utveckla? (Alternativt vänd på frågan: Är det någon sida hos dig själv där du inte känner dig så stark?)
7. Vad kommer nästa steg i hockeyutvecklingen vara rent allmänt tror du?
8. Skulle du vilja se några förändringar av Elitserien? (T.ex. fasta speldagar, fler/färre lag osv).
9. Som 10:a i tabellen finns det naturligtvis utrymme för förbättring. Om du får spåna lite fritt, vilken/vilka spelartyp(er) skulle du helst se komma in i truppen som förstärkning idag?
10. På vilken plats ligger vi i tabellen när grundserien är slut? :)
Tack på förhand för ev svar. Kör hårt och lycka till!
Senast redigerad av Happy Gilmore den 2011-11-18 klockan 11:47. Anledning: Nu är jag klar...
Hej Roger ville bara säga TACK till derby vinsten senast. Betyder oerhört mycket!
Aj då.... det bara rinner på med frågor. :) Skjuter iväg några till.
1. Tycker att laget är mer defensivt i år och att vi inte forecheckar lika hårt som förra året (inte lika långt upp i banan i alla fall)? Är det en av årets korrigeringar av taktiken eller blir det bara så under matchens gång?
2. Vad mer har förändrats rent taktikmässigt inför i år, och under säsongens inledning? (Vi hockeynötter på läktarna ser ju långt ifrån all teori bakom det som händer på isen).
3. Pratas det mycket om de dåliga publiksiffrorna i laget? Upplever du lite att luften kanske går ur grabbarna när de får veta den aktuella publiksiffran just före match?
4. Får juniskedjan fortsatt förtroende (hoppas jag i alla fall!)?
Är f.ö. grymt nöjd med din insats i AIK so far! (Även om jag kanske låter lite neggo om vissa detaljer) ;) Tack!
Senast redigerad av Happy Gilmore den 2011-11-18 klockan 12:13.
Nu är det ju GP som håller på med backarna men frågar ändå.
Jag tycker backarna sett bättre ut när vi spelat 6 backar med en extra back istället för 8 backar. Jag gillar iden med 8 backar i teorin men verkar inte fungera i verkligheten.
Kommer vi börja köra mer på 6+1 backar eller kommer vi köra på 8 när alla är friska?
Förövrigt så verkar ju Gillmore frågat allt. lol.
Är det många som sagt att du är lik Homer Simpson?
Likheten är ju slående!
Ha det bra Roger, du gör ett väldigt bra jobb!
Svårt att påverka när man väl är där. Lättare i pauser samt naturligtvis innan match!
/RM
När man låter dem prata ihop sig är ofta vid 6 mot 5 och då gäller ju att de själva talar om sina positioner vid tekning för att vinna puck.2. Har sett att du ibland låter spelarna själva prata ihop sig under timeouter/inför avgörande stunder/PP:n etc. Vad är tankegången bakom detta?
/RM
Nej absolut inte. Men med tanke på spelschemat behöver man sprida istiden hyffsat för att orka med.3. Är det en stenhård princip för dig att nästan uteslutande alltid rulla runt på 4:a kedjor?
/GG
Det finns två powerplayfemmor som tränar pp och är redo. Oftast är det vår första pp-femma som startar.Personligen önskar jag ibland att du lite tidigare i matcherna börjar coacha fram "heta" spelare när det är uppenbart att vissa har eld i skridskorna (och järnviljan) den dagen. Eller är det hugget som stucket när vi har så jämnbra kedjor? (Ibland tycker jag mig se att det händer förändringar alt. att t.ex. juniskedjan får vila - men då brukar det bara vara max 3-4 minuter kvar av matchen - fast det kanske är jag som ser fel och att förändringarna beror på skador, trötthet m.m.?)
Likaså i PP brukar vi ju starta med en speciell uppställning - men gör den inte mål så ser det ut som att vi bara "rullar vidare" på de fasta kedjorna och att vi inte har någon utpräglad PP2-uppställning (då brukar bl.a. även mer defensiva backar komma in på isen istället för att t.ex. fortsätta med 4 forwards + en offensiv back). Ser jag rätt eller "toppar" ni verkligen alla 120 sekunder?
/RM
Videll värvades för att spela i pp-1 och vara en producerande spelare vilket han också var.4. (Egentligen även detta en fortsättning av fråga 3). Med lite självinsikt så här några veckor senare. Skulle vi inte ha gett Videll (och hans kedja) lite mer istid? Personligen förstår jag inte riktigt tänket med att värva en "stjärna" och sen bara låta honom ingå i kollektivet (som det blev)? Vad var i så fall anledningen till att värva honom och vad sa ni egentligen till honom inför säsongen att hans roll skulle bli?
Däremot hade han själv ganska tydliga önskemål om vilka han ville spela med. Spelare som inte var i vår förstafemma.
Så det blev ett gemensamt beslut vilka han skulle spela med.
/RM
Jag tror att min styrka är att skapa en atmosfär som gör att man törs ta ut så mycket som möjligt av sin egen potential.5. Vad ser du som din största styrka och vad känner du att du lyckas bäst med i ditt jobb som coach? (Skryt på bara!) ;)
Tillåtande attityd, men att försöka skapa så tydliga roller som möjligt.
/RM
Precis som alla andra människor har jag brister i det mesta och försöker hela tiden lära mig nya saker för att hänga med i hockeyns utveckling.6. Motsatt. Vilka sidor hos dig själv (som coach) känner du att du fortfarande kan utveckla? (Alternativt vänd på frågan: Är det någon sida hos dig själv där du inte känner dig så stark?)
/RM
Farten och tekniken. Det gäller at klara av spela med en bra teknik i en väldigt hög fart.7. Vad kommer nästa steg i hockeyutvecklingen vara rent allmänt tror du?
/RM
Fasta speldagar vore bra tror jag för både oss och publik. Men svårt att genomföra pga av andra event i arenor mm.8. Skulle du vilja se några förändringar av Elitserien? (T.ex. fasta speldagar, fler/färre lag osv).
/RM
Självklart finns det utrymme för förbättringar men i första hand vill vi göra dem inom laget. Vi tycker att vi är på rätt väg!9. Som 10:a i tabellen finns det naturligtvis utrymme för förbättring. Om du får spåna lite fritt, vilken/vilka spelartyp(er) skulle du helst se komma in i truppen som förstärkning idag?
/RM
1-8.10. På vilken plats ligger vi i tabellen när grundserien är slut? :)
/RM
Tack på förhand för ev svar. Kör hårt och lycka till![/QUOTE]
Senast redigerad av Eric den 2011-11-18 klockan 12:45.