Menar du allvar? Tills han gjort en dålig match? Såg du VPS borta? Direkt ansvarig för första målet, vågar inte gå ut på det andra. Håller på att kosta oss ett tredje med en vansinnesutrusning mot halva plan i slutet av matchen. Blev aldrig riktigt testad Kalmar borta eller VPS hemma. Målet han släpper mot Sundsvall gör han även där en feltajmad utrusning så han måste ta tre stora steg i sidled (!) och öppnar därför upp en enorm lucka mellan benen.
Han kan säkert bli duktig i framtiden men han har absolut inte kvalitè att vara första val om Stam är tillbaka.
Senast redigerad av Justified den 2015-07-15 klockan 16:45.
Senast redigerad av AIKSTEFAN den 2015-07-15 klockan 16:36.
Är Stam fräsh och har fått dygnsrytmen tillbaka finns det absolut inga tvivel på att han ska stå.
Linnèr är en extremt ung och orutinerad 3:e målvakt som fick hoppa in hux flux och gjorde det han kunde.
Ingen skugga över honom, han får stå på tillväxt och kan kanske konkurrera senare med mer rutin och 5 kg muskler till.
Senast redigerad av Justified den 2015-07-15 klockan 16:47.
Återupplivar tråden genom att uttrycka att om KennyS håller nollan i derbyt får han hjältestatus i min värld...
Senast redigerad av Tant Nilson den 2017-05-19 klockan 20:18.
Sjukt bra av Super Kenny.
Allsvenskans solklart bästa andramålvakt. Som nu borde få chansen som förstamålvakt!
Grattis Kenny till priset som Årets Röst, det var du verkligen värd efter vad du gjort för oss och andra som älskar fotboll genom visselblåsningen.
Man kan tycka att jag borde lärt mig vid det här laget, men jag blev fortfarande så förbannad när media skulle vinkla det hela som "en mycket mörk och dyster dag för svensk fotboll"! I mina ögon var det en fantastisk dag för svensk fotboll i allmänhet och AIK i synnerhet. Vi (eller snarare Kenny) visade att våra spelare har ryggrad och står upp för AIK-skölden på bröstet! Att man inte viker sig för mutor, hot eller andra påtryckningar, utan försvarar klubben och dess värdegrunder!
Den dagen skämdes jag inte det mista över att AIK varit inblandat i ett matchfixningsförsök. Tvärtom. Jag var stolt över att vi var den klubb som inte var till salu, och över att ha spelare som Kenny i mitt lag!