Jag förstår helt ärligt inte vad Saletros gör plan, idag mot Häcken så gör han inte bollen en enda gång under ca 40 minuter. Jag tycker mig ett se ett liknande mönster i andra matcher. Kan någon förklara för mig VAD FAN HAN GÖR PÅ PLAN?!
Jag förstår helt ärligt inte vad Saletros gör plan, idag mot Häcken så gör han inte bollen en enda gång under ca 40 minuter. Jag tycker mig ett se ett liknande mönster i andra matcher. Kan någon förklara för mig VAD FAN HAN GÖR PÅ PLAN?!
Är du knäpp eller saletros drog flertalet bra passningar och fyllde på. Helt blind är du och dålig på fotboll
Nog för att jag inte håller med "Lost", men så bra var han då inte.
Han ser väldigt ängslig ut med boll, rensar i ren rädsla allt som oftast.
Jag är för övrigt inte ironisk, kan du ens spela fotboll utan att röra bollen? Är du verkligen så ensidig att du är en gående block? Om någon orkar så skulle jag gärna vilja se hur många bolltouch respektive minuter han har haft under 2015. Det blev enligt mig tydligast när han och Etuhu fick chansen på mittfältet, ingen av dem kunde slå en pass och ingen av dem ville ha bollen.
Förstår inte varför många verkar se Saletros som en gudabenådad spelare. Ja visst han kan slå några helt ok passar samt skjuta hyffsat ok. Vi har andra som kan göra exakt samma sak.
Det jag saknar med Saletros är att han aldrig fullföljer några dueller, han är alltid den som i sista sekund väljer att inte slutföra kampen om bollen. Om en boll ligger fri och Saletros samt en motståndare springer mot samma boll så är det mer eller mindre alltid Saletros som kliver undan och låter motståndaren ta bollen. Han verkar inte våga gå in i närkamper. Han skulle behöva tuffa till sig en heldel.
Detta skall inte jämföras när han försöker jaga ikapp en motståndare som redan har bollen och driver upp offensivt.
Kolla flera dueller i derbyt tex där han vinner boll med hjärna istället för muskler. Likaså spelar han med hjärna istället för med spektakulära dribblingar och toucher. Han är smart och har alltid koll på vart motståndare och medspelare befinner sig, han ser det inte du ser.
Hans styrkor: Passningar, skott och löpningar. Hoppas han kan utvecklas mer för just nu är han inte riktigt en spelare för en guldtrupp, men jag hoppas han tar kliv för han är en spelare som är oerhört bra att ha i ett lag.
Tycker att Anton har gjort stora framsteg efter utlåningen. Har fortfarande en bra bit kvar för att ta en startplats men just nu visar han bra pondus när han blir inbytt och ett säkrare passningsspel. Liksom alltid hårt jobbande.
Lätt värt ett gult kort här :)
http://mobile.twitter.com/topiconlin...s/985802369366